Zoomda Katılımcıları Yönetme

Zoom uygulamasında bir toplantıyı veya sınıfı yönetiyorsanız, katılımcılarınızla ilgili kimin konuşacağı, kimlerin yazabileceği gibi birçok şeyi de yönetebilirsiniz. Tüm bunlar için bilgisayarınızda Alt+U tuşlarına basarak katılımcı paneline ulaşmanız, iOS cihazınızda ise ana ekran sırasındaki Participants düğmesine basmanız yeterli.

Bilgisayarınızda Alt+U ile katılımcı bölümüne geldiğinizde Doğrudan katılımcıların olduğu listeye veya katılımcı arayabileceğiniz bir alana odaklanırsınız. Burada ilk önerim tab veya shift tab ile katılımcıların listelendiği alana gelmenizdir. Bu bölümde aşağı ve yukarı oklar yardımıyla bir katılımcıyı seçebilirsiniz. Çok kalabalık bir sınıftaysanız listeden oklar yardımıyla bir katılımcı bulmak yerine katılımcı arama alanına katılımcının isminin birkaç harfini yazmanız daha mantıklı olacaktır. Sonrasında tab tuşuyla ilerlediğinizde listenin yazdığınız kritere göre daraldığını göreceksiniz.

Listeden bir katılımcı bulduğunuzda Tab tuşuna basarsanız, Mute Unmute düğmesini görürsünüz. Bu, katılımcının sesini açmanıza veya kapatmanıza yardımcı olur. Tab ile ilerlediğinizde More Options for adında bir açılır menü bizi karşılar. Yani katılımcı için daha fazla seçenek içeren menü. Burada boşluk tuşuna bastığımızda şu seçenekleri aşağı yukarı yön tuşlarıyla görürüz: Chat, Stop Video, Make Host, Allow Record, Rename, Remove. Yani sırasıyla mesaj yaz, videosunu kapat, yönetici yap, Kayıt yapmasına izin ver, yeniden adlandır ve odadan çıkar. Gördüğünüz gibi katılımcıyla ilgili tüm seçeneklere buradan ulaşabiliriz.

Bir katılımcının sesi veya görüntüsü kapalıyken Unmute veya Ask to Start Video düğmelerine basarsanız, karşı tarafın sesi veya görüntüsü otomatik açılmaz. Katılımcıya yöneticinin sesi veya görüntüyü açma isteği gönderdiği belirtilir. Katılımcı bu isteği onaylarsa ses ya da görüntü açılmış olur. Yani yönetici olmanız size dilediğiniz katılımcının ses veya görüntüsünü kapatma hakkı verir, ama kapattıktan sonra yeniden açmak katılımcının iznine tabidir.

Katılımcıların olduğu panelde tab ile ilerlemeye devam ederseniz, Mute all ve Unmute all seçeneklerini görürsünüz. Yani tüm katılımcıların sesini kapatma veya açma. Burada Mute all düğmesine bastığınızda karşınıza bir onay ekranı gelir. Tüm katılımcıların sesini kapayacağımızı onaylamamızı ister.

Tab ile burada ilerlerken önemli bir onay kutusu karşımıza çıkar. Allow Participants to Unmute Themselves, Yani katılımcıların kendi seslerini tekrar açmalarına izin ver. Bu düğme varsayılan olarak işaretlidir. Yani katılımcılar Alt+A ile seslerini tekrar açabilir. Fakat işareti kaldırırsanız, O zaman sizin izniniz olmadan katılımcılar konuşamaz. Bu onay kutusunda istediğiniz şeyi yaptıktan sonra Yes düğmesine basarak tüm katılımcıları sessize almış olursunuz.

Eğer bir katılımcı sesini açmak isterse, “You cannot Unmute yourself, because the host muted you”, yani yönetici onu sessize aldığından sesini açamayacağı uyarısını görür.

Eğer Unmute All yani tüm katılımcıların sesini aç düğmesine basarsak bu durumda tüm katılımcıların sesi açılır. İlginç biçimde bu durumda katılımcılara bir izin sorulmaz.

Katılımcı panelindeki son düğme ise More Options to Manage All Participants. Yani tüm katılımcıları yönetmek için daha fazla seçenek düğmesidir. Burada boşluk çubuğuna basıldığında çıkan menüde şu öğeler yer alır: Mute Participants On Entry, Allow Participants to Unmute Themselves, Allow Participants to Rename Themselves, Play Enter Exit Chime, Lock Meeting. Yani Girişte katılımcıları sessize al, katılımcıların kendi seslerini açmalarına izin ver, katılımcıların kendilerini yeniden adlandırmalarına izin ver, giriş çıkışlarda zil çal, toplantıyı kilitle.

Önerim bir toplantı odasını daha ilk açtığınızda, kimse gelmeden Katılımcı paneline girip tüm katılımcıların bu ayarlarını yapmanız olacaktır. Böylece sınıf veya toplantınızın kontrolünü sağlamış olacaksınız.

iOS Zoom uygulamasında katılımcıların tümünü sessize almak veya sesini açma ayarları Participants bölümünde yer alır. Bunlara Ancak tüm katılımcıları yöneteceğimiz diğer ayarlar More düğmesine basıldıktan sonra gelen menüdeki Meeting Settings bölümünde, Host Controls başlığı altında bulunur.

Burada katılımcıların girişte sessizde olması, seslerini açma, kendilerini yeniden adlandırma, giriş çıkışta ses çalma ve toplantıyı kilitleme gibi kontroller yapılabilir. Ek olarak katılımcıların ekran paylaşımı yapıp yapamayacakları ve kimlerle yazışabileceklerini ayarlayabileceğimiz alan da burada görülür.

Participants bölümünde tüm katılımcıları görebiliriz. Bir katılımcı üzerine çift dokunduğumuzda bireysel olarak bir katılımcıyı sessize alma, yönetici yapma, yeniden adlandırma, videosunu durdurma veya açmasını isteme, toplantıdan çıkarma gibi ayarları görürüz.

Katılımcı ekranında da Mute All tümünün sesini kapat dediğimizde, bir iletişim kutusu açılır ve buradan da katılımcıların seslerini tekrar açabilmelerine izin vereceğimiz anahtarı bulmak mümkündür.

Yine Chat düğmesi Participants bölümündedir ve herkese mesaj atmamızı sağlar. Bir katılımcıya özel mesaj atmak için ise, o katılımcı üzerine çift dokunup oradaki Chat öğesine tıklamak gerekir.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız

%d blogcu bunu beğendi: