Zoom uygulaması nedir ve ne işe yarar ve tarihçesi?

Zoom Tarihçesi

Zoom, 2011 yılında Cisco Systems ve WebEx ortaklığıyla kuruldu. Kurucuları arasında şirketin Ceo’su konumunda olan Çin Kökenli Amerikan iş insanı Eric Yuan da yer almaktadır. Yuan, şirketi kurmadan önce Amerikan teknoloji devi Cisco Systems’in mühendislik biriminin başkan yardımcılığı görevindeydi.

Şimdilerde yeni tip Koronavirüs nedeniyle tüm dünyada kullanılan popüler uygulama, ancak kurulduktan 2 yıl sonra, 2013 yılında, gerçek anlamda hizmet vermeye başlamıştır. Aynı yılın Mayıs ayında ise kullanıcı sayısının 1 milyon çıkarmıştır.

2015 yılında ise Zoom’un kullanıcı sayısı 40 milyona ulaşmıştır. Şirket 2019 yılında halka arz edildi ve piyasa değeri 16 milyar dolara yükseldi.  Şirket ilk zamanlar B2B alanında ortak çalışma konusunda yazılım sağlayıcı kuruluşlarla ortaklıklar kurmuştur. Mesela şirket o dönemde Teambox olarak bilinen Redbooth ile kurduğu ortaklık sonucu Redbooth’un video özelliği kazanmasını sağlamıştır.

Bu ortaklıktan kısa bir süre sonra Zoom; Logitech, Vaddio, ve InFocus gibi birden fazla donanım ve yazılım satıcısı ile ortaklık kurmuş ve akabinde “Zoom ile Uyumlu” adı altında bir program başlatmıştır. Şirket, altyapısını 2019 yılında işverenlere uzaktan video görüşme sağlayan Interview Stream ile uyumlu hale getirmeyi başarmıştır. Böylece Interview Stream, Zoom’un video hizmetlerini kullanarak video görüşme konusunda sunduğu imkanları genişletme imkanı bulmuştur. Fakat Zoom’u asıl popüler hale getiren; Çin’de başlayan yeni tip Koronavirüs salgınının tüm dünyaya yayılması olmuştur. Hatta Kovid-19’un tüm dünyayı sarmasıyla Zoom’un piyasa değeri arasında doğru bir orantı vardır demek yanlış olmaz.

Zoom Nedir?

Dünyayı ve Türkiye’yi saran Corona virüsü salgını sebebiyle evinden ya da uzaktan çalışan iş insanları ve öğretmenler için Zoom uygulamasını gündeme geldi. İnsanların evden çalışmaya başlaması ile birlikte ise online toplantılar yapabileceğiniz Zoom gibi uygulamalar kısa süre içinde oldukça popüler uygulamalara dönüştü. Peki Zoom uygulaması nedir?

Zoom, web tabanlı bir video konferans aracıdır. Kullanıcıların video ile veya video olmadan çevrimiçi bir araya gelmelerini sağlar ve ayrıca bir masaüstü istemcisi ve bir mobil uygulaması vardır. Kullanıcılar toplantıları kaydedebilir, ekranları paylaşabilir ve projelerde işbirliği yapabilir. Kısacası Zoom, özellikle oda konferans sistemleri ile modern kurumsal video iletişimi alanında dünya çapında liderdir. Zoom.us, işletmelere video ve sesli konferans, işbirliği ve web semineri barındırma için kolay ve güvenilir bir bulut platformu sağlar.

Zoom; mobil cihazlar (akıllı telefon, tablet vs.), masaüstü cihazlar (laptop, pc vs.), telefonlar ve oda sistemleri arasında video ve sesli konferans, telefon sistemi, sohbet ve web seminerleri hizmeti sunan bir iletişim uygulamasıdır.

Zoom online olarak görüşmeler, toplantılar, eğitimler, online dersler yapabileceğiniz bir platformdur. İster uygulamasını indirip, isterse tarayıcı üzerinden hem mobil ve tablet cihazlarında hem bilgisayarlarda çalışma yapabilirsiniz. Zoom uygulaması dünya üzerine yapılan araştırmalar sonucu en iyi 200 eğitim-öğretim aracı listesine girmiştir. Zoom hem mobil cihazlarınızdan hem de bilgisayarlardan sesli veya görüntülü görüşme, online ders verme, online ders alma aracıdır. 

Son zamanlarda artan online ders platformları araştırmaları sonucunda, hem eğitimciler için hemde öğrenciler için fayda sağlamak için bu içeriği hazırladık. Ders veren öğretmenlerin derslerine online bir şekilde devam edebilmesi ve ders alan öğrencilerin online eğitimle derslerine devam edebilmesi için yaptığımız araştırmalar sonucunda en verimli uygulamanın zoom olduğunu tespit ettik. Zoom uygulaması ile evinde online olarak ders verebilir veya online olarak ders alabilirsiniz. Üstelik ister birebir – ister grup halinde dersler yapabilirsiniz. 

Kullanması oldukça kolay olan zoom, uzaktan eğitim süreçlerinde ve evden çalışanların video konferans yapabilmesi için yararlı bir uygulamadır.

Zoom programı kullanılarak yapılan video konferanslarına Zoom Cloud Meeting denir. Katılımcılar zoom hesabı olmadan da görüşmelere katılabilmektedir. Zoom uygulaması yalnızca şirketler için değil aynı zamanda çalışanlar, müşteriler, öğrenciler arasında da yapılacak görüşmeler için de pratik kullanıma sahiptir. Zoom uygulamasını kullanmak için illa kullanacağınız cihaza indirmenize gerek yoktur. Görüşmenin olacağı linke sahip olmanız, sizin görüşmeye rahatlıkla katılabilmenize olanak tanıyacaktır.

Zoom Özellikleri / Ürünleri

Zoom’un sağladığı imkanlar daha doğrusu Zoom’un başlıca ürünleri / özellikleri şunlardır;

  • Meeting (Toplantı)
  • Video Webinar
  • Conference Rooms (Konferans Odası)
  • Phone System (Telefon İletişimi)
  • Chat (Mesajlaşma)

Zoom Meetings (Toplantı)

Birden fazla katılımcıyla gerçek zamanlı sesli ve görüntülü iletişim gerçekleştirmek, içerik paylaşımı yapmak, kurumsal video konferans gerçekleştirmek, eğitim vermek, ders anlatmak, sunum yapmak vs. için Zoom Meetings adlı özellik / ürün kullanılmaktadır. Zoom’un, Meetings özelliği sayesinde toplantı sırasında katılımcılarla ekranınızı paylaşabilirsiniz. Hatta beyaz tahta üzerinde ders anlatabilir veya sunum yapabilirsiniz.

Zoom Video Webinar

Video Webinar özelliği sayesinde canlı sanal etkinlikler ve orta seviye bir kalabalığa yayın gerçekleştirmek mümkün. Zoom’un bu özelliğini kullanarak çok farklı lokasyonlardaki birden fazla katılımcıya online seminer verebilirsiniz.

Zoom Conference Rooms (Konferans Odası)

Zoom Conference Rooms, en iyi görüntülü konferans odası deneyimini sunar. Bu özellik sayesinde bir tık ile görüntülü toplantılara katılabilir veya konferans salonlarına dâhil olabilirsiniz. Aynı zamanda birden fazla masaüstünü aynı odada kolayca açmanıza olanak tanır. Kısacası Konferans Odası özelliği konuklarınız ve/veya ağınızdaki kişiler için çeşitli basit ve kablosuz paylaşım seçenekleri sunar.

Zoom Phone System (Telefon İletişimi)

Telefonunuzla yapacağınız; sohbeti, toplantıları ve videolu görüşmeleri bu platform sayesinde gerçekleştirebilirsiniz. Zira Zoom, yeni nesil ve çoklu seçenek sunan bir telefon sistemi deneyimi sunar.

Zoom Chat (Mesajlaşma)

İster kişisel ister kurumsal fark etmez, Zoom Chat sayesinde genel veya özel kanallar oluşturup ekibinizle iletişim kurabilirsiniz. Bu özellik aynı zamanda ekibinizle dosya, emoji, ekran görüntüsü gibi bilgi paylaşımını gerçek zamanlı yapmanızı sağlar.

ZOOM PROGRAMI GÜVENLİ Mİ?

BBC’de yayınlanan bir haberde, Zoom’un zayıf görülen noktaları şöyle sıralanıyor:

Zoom toplantısını başlatan kişi, katılımcıların aktivitelerini izleyebiliyor, Zoom pencereleri nerede aktif nerede değil görebiliyor

Uygulama ayrıca, yöneticilere kullanıcıların aktiviteleriyle ilgili ayrıntılı performans
değerlendirmesi yapabiliyor, toplantı süreleri ve sayısı temelinde sıralama görebiliyor

Bir kullanıcı Zoom aracılıyla herhangi bir konuşmayı kaydediyorsa, yöneticiler bu içeriğe erişebilir

Bir toplantı devam ederken veya bittiğinde yöneticiler her bir katılımcının işletim sistemi, IP adresi ve konum verisi, chat bilgisini görebiliyor.

Elbette Zoom’un ispatlanabilmiş bir güvenlik zaafiyeti bulunmuyor; ancak ortada önemsenecek derecede birçok güvenlik riskinin bulunduğu da açık.

Zoom Uygulaması Ücretli mi?

  • Zoom uygulamasının hem ücretli hem ücretsiz paketleri bulunmaktadır. Programı ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz ancak bazı özellikle ücretsiz pakette kısıtlamaya tabi tutulmuştur.
  • Zoom uygulamasının ücretsiz paketi ile sınırsız görüşme yapabilirsiniz. Ama bu görüşmelere en fazla 100 kişi katılabilmektedir ve bu görüşmeleri kayıt alma imkânı yoktur.

Not: Zoom uygulaması ile birebir yapılan görüşmelerde zaman kısıtlaması yoktur ama görüşmeler ikiden fazla ise ücretsiz pakette bağlantı süresi 40 dakika ile sınırlandırılmıştır ve 40 dakika sonunda bağlantıyı tekrar kurmanız gerekmektedir.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız

%d blogcu bunu beğendi: