Zoom Toplantı Ayarları

Bilgisayar içinde yukarıda bahsettiğimiz üzere New Meeting Options içindeki Personal Meeting ID alt menüsünde bulunan PMI Settings içinden ulaşılan bazı ayarlar şunlardır:

 • Personal Meeting ID: Pro hesabınız varsa bu Numara değiştirilebilir.
 • Require Meeting Password: Bu alana toplantı odanız için şifre yazılıdır ve bunu değiştirebilirsiniz. Zoom 5 Nisan itibarıyla Oda şifresi koymayı zorunlu hale getirmiştir.
 • Video Host: Yönetici kişinin videosunun açık veya kapalı olacağını belirler.
 • Video Participants: katılımcıların videosunun açık veya kapalı olacağını belirler.
 • Liste kutusu: Burada Hangi ses kaynağıyla bağlantı kurulacağı belirlenir Bilgisayar Ses kartı, Telefon Ses kartı, üçüncü parti bir ses veya varsayılan şekilde gelen bilgisayar ve telefon bir arada seçenekleri vardır.
 • Dialing From: Zoomun çoğu kişi tarafından bilinmeyen bir özelliği de telefon kullanılarak da bağlantı kurulabilmesidir. Her ülke için tanımlı telefon numaraları vardır ve bu numara aranıp verilen Toplantı numarası ve şifresi girildikten sonra kareye basılarak toplantı odalarına bağlanılabilir. İşte burada davet mesajında gösterilecek ülkeler seçilebilir. Türkiye’de telefon kullanılan ülkeler arasındadır.
 • Advanced Meeting Options Gelişmiş Seçenekler açıldığında da şu öğeleri görürüz.
 • Enable Waiting Room: Bu onay kutusu işaretlenirse, Katılımcılar siz onları kabul edene kadar bir bekleme odasında bekletilir. Siz dilediğiniz katılımcıyı daha sonra odaya alabilirsiniz. Belirli grup çalışmaları yapılırken faydalı olabilir.
 • Enable Join Before Host: Bu da katılımcıların siz odaya gelmeden odaya girip giremeyeceklerini belirler. Eğer işareti kaldırırsanız katılımcılar sizden önce odaya giremez.
 • Mute Participants on Entry: Bu ayar oldukça önemlidir. İşaretlenirse Katılımcılar odaya geldiklerinde sesleri kapalıdır. Böylece ses açık yaşanan kazaların önüne geçilmiş olur. Katılımcıların kendi seslerini açıp açmama izni başka bir ayar yerinde olduğundan onu sonra anlatacağım.
 • Only Authenticated Users Can Join: Zoom içinde üye olmasanız bile size gönderilen bir davet bağlantısına tıklayıp zoom ile odalara girebilirsiniz. Ancak bu onay kutusu işaretlenirse Zoom üyesi olmayanlar odanıza giremez.
 • Automatically Record Meeting: Toplantı sahibi olarak isterseniz toplantınızı başladığınız an otomatik olarak kaydedebilirsiniz.

iOS cihazlarda benzer toplantı seçeneklerine ulaşmak için Meetings sekmesine girip Buradaki toplantı numaranızın yanında bulunan Edit düğmesine basmanız gerekir. Bilgisayara göre ayarlar daha kısıtlıdır. Buradaki ayarlar şunlardır.

Host Video ve participant video: Bu anahtarlar yönetici ve katılımcıların video durumlarını kontrol Eder.

Audio Option: Buraya girildiğinde hem telefonla aranacak ülke seçimi yapılabilir, hem de hangi ses sisteminin kullanılacağı seçilebilir. Bilgisayarla aynı şeyler bulunur.

Enable Waiting Room, Allow Join Before Host, Automatically Record Meeting anahtarları burada da vardır. Yani bekleme odası, yöneticiden önce toplantıya girme izni ve toplantının otomatik kaydedilmesi. iPhone ile toplantı ancak buluta kaydedilebilmektedir, bunun içinde pro hesabı gereklidir.

iOS cihazlardaki bilgisayarda göremediğim bir ayar ise Alternative Host düğmesidir. Zoom üyeliği olan birini toplantının alternatif yönetici olarak belirleyebilir ve siz yokken onun yönetici olmasını sağlayabilirsiniz.

Ayarlardaki son düğme ise Allow Join Meeting seçeneğidir ve var sayılan olarak Everyone yani herkes seçeneği işaretlidir. Yani buradan yalnızca zoom üyesi olanların da toplantıya katılmasını ayarlayabilirsiniz.

 • Görüşmeye başladıktan sonra sesinizin karşı tarafa gitmesini istemediğiniz durumlar için mikrofon işaretine yani “Mute” seçeneğine tıklayabilirsiniz. Sesi tekrar açmak istediğinizde de yine aynı yere tıklamanız gerekiyor. Birçok kullanıcı Zoom’da ses gelmiyor yönünde şikayette bulunuyor. Eğer ses ile ilgili sorun yaşıyorsanız mikrofon ikonu yanındaki ok işaretine tıkladığınızda açılacak olan pencereden “audio settings”i seçerek mikrofon ve hoparlör ayarlarınızı kontrol edebilirsiniz.
 • Zoom uygulaması kamera kapatma seçeneği de sunuyor. Ses gibi görüntünüzü de “Stop Video” seçeneği ile kapatıp sonrasında yeniden açabilirsiniz. Dilerseniz görüşme boyunca kameranızı kapalı tutabilirsiniz.
 • Bir toplantıya katılacaksınız ancak bulunduğunuz ortam dağınık ya da karşı taraftan görünmeye pek uygun değil. Bu durumda Zoom arka plan değişikliği seçeneğini kullanabilirsiniz. Sol alt köşede bulunan video ikonu yanındaki ok işaretine tıkladığınızda açılan pencereden “Choose Virtual Background” seçeneği ile arka plan için bir görsel seçebilirsiniz.
 • Zoom ekran paylaşımı yapmanıza da imkan tanıyor. “Share Screen” seçeneği ile toplantı sırasında kendi ekranınızda açacağınız dosyaları katılımcıların görmesini sağlayabilirsiniz.
 • Sesli dosyalarda sesin karşı tarafa ulaşması için “Share computer sound” ibaresini işaretlemeyi unutmayın.
 • Ekran paylaşımı yaparken beyaz tahta da kullanıp anlatmak istediklerinizi anlık yazılı olarak karşı tarafa iletebilirsiniz. Çeşitli işaretlerle özellikle belirtmek istediğiniz noktalara dikkat çekebilirsiniz. Zoom çoklu ekran deneyimi sayesinde ekranınızdaki bilgileri paylaşırken katılımcıları da karşınızda görmeye devam edersiniz.

Chat seçeneği ile tüm kullanıcılara ya da seçeceğiniz kullanıcıya yazılı mesajlarınızı anlık olarak iletebilirsiniz.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız

%d blogcu bunu beğendi: